Psoas major

zdroj obrázku: teachingyoga.net

Psoas major (velký bederní sval) je součástí hlubokého stabilizačního systému (energetického středu) a spolu s psoas minor (malý bederní sval) a iliacus (kyčelní sval) tvoří sval Iliopsas známý jako bedrokyčlostehenní sval.  

Iliopsoas udržuje rovnováhu pánve ve vztahu k páteři. Propojuje horní a dolní polovinu těla. Známe ho jako flexor kyčlí, ale jeho funkce je mnohem širší. Podílí se mj. na vnější rotaci stehna., jeho kvalitu můžeme poznat např. i na pohyblivosti kyčlí. 

Většinou se upíná na poslední hrudní obratel a všechna bederní obratle. 
Psoas je sval, který velmi rychle reaguje na stres a strach. Říká se mu jinak sval duše.  A právě proto nemá rád manipulaci. 

Pokud zlepšíme vitalitu Psoatu, můžeme cítit i změnu v životě. Důležité je, že při naší práci opouštíme terminologie jako protahování a posilování svalstva a učíme se novému vnitřnímu nastavení, kdy Psoas uvolňujeme, prodlužujeme a tonizujeme.

Pomocí této praxe můžeme např. léčit bolesti zad, vady páteře, migrény, oblast pánevního dna a gynekologické záležitosti, bolesti kloubů a kostí (kolena, kyčle) a mnoho dalšího.